De keuze om zonder personeel een eigen accountantskantoor op te starten, lijkt haaks te staan op de trend naar schaalvergroting en multidisciplinaire teams in de sector. Toch heeft de formule voordelen: korte communicatielijnen, meer persoonlijkheid en ruimte voor eigen accenten. Voor Annelies Pauwels van Fisc-it was solo gaan een heel bewuste beslissing.
In dit portret licht Annelies haar atypische parcours van freelance IT’er naar accountant toe, welke rol automatisatie en digitalisering spelen en welke lessen sectorcollega’s uit haar verhaal kunnen halen.
Van IT naar accountancy: bewuste switch
Annelies startte haar loopbaan in de IT-wereld. Als freelance consultant werkte ze voor tal van bedrijven en leerde ze processen en software tot in de puntjes kennen. Maar gaandeweg merkte ze dat ze als zelfstandige soms door het fiscale bos de bomen niet meer zag. “Ik had vaak fiscale vragen die me prikkelden om zelf in de materie te duiken. Uiteindelijk ontdekte ik dat ik zelf de rol van boekhoud- en fiscaal sparringpartner wilde opnemen voor mensen zoals ik.”
In 2016 richtte ze Fisc-it op in bijberoep, waarna ze in 2020 de sprong waagde naar een voltijdse praktijk. Het bleek een gouden zet: haar technische achtergrond helpt haar vandaag om boekhoudkundige processen te digitaliseren en efficiënter te maken én om haar klanten hierin vakkundig te begeleiden. Sinds anderhalf jaar heeft Annelies een vaste medewerkster in dienst die haar ondersteunt bij operationele taken, zodat ze zelf kan focussen op klantencontact.
“Door te focussen op deze specifieke doelgroep, kan ik mijn processen veel beter standaardiseren. Alle dossiers lijken op elkaar, waardoor ik sneller kan werken én tegelijk meer kwaliteit kan bieden.”
Controle, persoonlijkheid en snelheid
De keuze om alleen te werken was weloverwogen. Annelies legt uit: “Ik wilde mijn eigen ding doen en bepalen hoe ik mijn klanten bedien. Met personeel kom je al snel terecht in vergaderingen, overlegstructuren en hiërarchie. Ik hou ervan kort op de bal te spelen en rechtstreeks contact te hebben.”
Die persoonlijke aanpak ziet ze als een van haar grootste troeven. Klanten krijgen één aanspreekpunt dat hun dossier door en door kent. “Dat zorgt voor vertrouwen en continuïteit”, geeft Annelies aan. “Bovendien kan ik als solist sneller schakelen: geen wachttijden, geen interne doorverwijzingen naar andere collega’s. Bovendien koos ik bewust voor de niche van freelancers, consultants en kleine dienstverleners. Door te focussen op deze specifieke doelgroep, kan ik mijn processen veel beter standaardiseren. Alle dossiers lijken op elkaar, waardoor ik sneller kan werken én tegelijk meer kwaliteit kan bieden.”
Nieuwe klanten worden onthaald met een duidelijke vragenlijst en een keuze uit drie servicepakketten met aangepaste tarifering. Dat geeft transparantie en zorgt ervoor dat verwachtingen van bij de start helder zijn. Voor Annelies zelf betekent het minder ad hoc werk en meer tijd voor proactief advies.
“Het is mijn ambitie om voor freelancers en consultants niet alleen de boekhouder te zijn, maar ook een partner die actief meedenkt. Digitalisering helpt daarbij, maar het echte verschil zit in het persoonlijke gesprek.”
Technologie meets menselijk contact
Als ‘online boekhouder’ zweert Annelies bij slimme softwaretools. Yuki vormt de kern van haar digitale aanpak, aangevuld met Silverfin voor jaarafsluitingen en AdminPulse als CRM-systeem. “Ik ben ervan overtuigd dat je beter drie pakketten goed beheerst dan tien oppervlakkig”, zegt ze.
Ook experimenteert ze momenteel met AI-toepassingen. Denk aan de chatbot Bothive die repetitieve vragen opvangt of systemen beter laat samenwerken door ze aan elkaar te koppelen. “Als ik bijvoorbeeld een e-mail van een klant ontvang, kan ik de chatbot vragen wanneer die klant opgericht is of een lijst van openstaande facturen opvragen.”
“Ik verwacht ook dat de verdere uitrol van Peppol vanaf begin 2026 een grote impact zal hebben. Inboeken wordt almaar meer een commodity. Hoe minder tijd je daar verliest, des te meer ruimte er vrijkomt om echt mee te denken met jouw klant.”
Omgaan met uitdagingen
Solo werken heeft een pak voordelen, maar zorgt ook voor de nodige uitdagingen. Zo mist Annelies soms een klankbord om inhoudelijke ideeën af te toetsen. “Omdat ik vroeger in een andere sector actief was, had ik bij de opstart van Fisc-it geen groot netwerk van sectorcollega’s. Daarom heb ik me bewust aangesloten bij initiatieven en netwerken waar kennisdeling centraal staat, zoals Finplex en Accountants Academy. Stuk voor stuk platformen waar ik niet alleen nieuwe collega’s ontmoet, maar ook inhoudelijke vakkennis verzamel.”
Ook het bepalen van tarieven als outsider in de sector was zoeken. Veel benchmarktarieven komen uit grotere kantoren met een ander kostenplaatje. “Ik heb gekozen voor een geleidelijke aanpak: klein beginnen, leren van klanten en elk jaar mijn prijzen herbekijken”, aldus Annelies.

Periodieke klantenstop voor kwaliteitswaarborg
Een opvallende keuze is haar jaarlijkse klantenstop. Van maart tot oktober neemt ze geen nieuwe klanten aan. “Dat is de drukste periode van het jaar. Door de instroom tijdelijk te beperken, kan ik mijn bestaande klanten de aandacht geven die ze verdienen.”
Daarnaast moedigt Annelies haar klanten aan om boekhoudstukken en andere documenten maandelijks aan te leveren. “Wie dat systematisch netjes doet, geef ik graag een positieve feedback. Zo ontstaat er een soort partnerschap: mijn klanten voelen zich betrokken én ik kan hen sneller en accurater adviseren. Bij complexe vragen — bijvoorbeeld rond successieplanning — verwijst ik hen door naar sectorcollega’s. Je hoeft immers niet alles zelf te doen. Eerlijk doorverwijzen levert vaak meer waardering op dan krampachtig alles zelf willen oplossen.”
“Inboeken wordt almaar meer een commodity. Hoe minder tijd je daar verliest, des te meer ruimte er vrijkomt om echt mee te denken met jouw klant.”
Blijven investeren in efficiëntie
De komende jaren wil Annelies blijven inzetten op efficiëntie. Taken die weinig toegevoegde waarde hebben, worden zoveel mogelijk geautomatiseerd of uitbesteed aan een freelance medewerker. De tijd die daardoor vrijkomt, wil ze besteden aan strategisch klantenadvies en begeleiding. “Het is mijn ambitie om voor freelancers en consultants niet alleen de boekhouder te zijn, maar ook een partner die actief meedenkt. Digitalisering helpt daarbij, maar het echte verschil zit in het persoonlijke gesprek. Je moet begrijpen wat een klant drijft en waar hij of zij van wakker ligt. Daar kan geen software tegenop.”


