Met de nieuwe “btw-ketting” tracht de administratie grip te krijgen op de indiening van btw-aangiftes en de betaling van de btw. De invoering ervan gaat gepaard met een nieuw sanctioneringsbeleid. Vooral dat laatste zorgt voor de nodige ongerustheid: zal de administratie sinds 1 januari 2025 de kleinste fout bestraffen?
Auteur: Bart Buelens, vennoot VAT Consult
Termijnen voor de indiening van de aangifte december 2024 en Q4 2024
Met de invoering van de btw-ketting worden de aangiftetermijnen voor de indiening van de periodieke btw-aangiftes gewijzigd: je moet maandaangiftes indienen op de 20e van de volgende maand, kwartaalaangiftes op de 25e van de maand volgend op het kwartaal. Er is daarbij aangekondigd dat alle toleranties zouden verdwijnen. Dit betekent dat je de aangifte van het vierde kwartaal 2024 op 25 januari 2025 – een zaterdag – moet indienen. Moet de aangifte én de betaling dan effectief binnen zijn?
Het zag er alvast niet zo best uit toen de administratie de “btw-kalender” voor 2025 op haar website had geplaatst. Hieruit bleek dat de nieuwe maatregelen onmiddellijk van toepassing zouden zijn… en er dus al sprake was van de strikte deadlines voor de indiening van periodieke btw-aangiftes van Q4 en december 2024. Wetende dat er strikter zal worden opgevolgd en er (quasi) onmiddellijk boetes zullen volgen, deed dat een aantal accountants even slikken…
Een en ander bleek echter een misverstand. Voor de aangiftes van Q4 en december 2024 gelden alvast de volgende deadlines:
- Maandaangifte december 2024 en maandelijkse IC-opgave voor december 2024: 20 januari (zoals voorheen);
- Kwartaalaangifte Q4/2024 zonder aanvraag om teruggaaf en kwartaal IC-opgaven Q4/2024: 27 januari. Met andere woorden: hier is de nieuwe (verlengde) indienings- en betalingstermijn van toepassing. Bovendien worden deze bij wijze van administratieve tolerantie verlengd tot de eerstvolgende werkdag (25 januari is een zaterdag);
- Kwartaalaangifte Q4/2024 waarin om teruggaaf wordt gevraagd: 25 januari.
Wat met overige toleranties?
Blijven de overige toleranties (zoals de vakantieregeling) gehandhaafd? Daarover wordt nog onderhandeld. Tijdig indienen én betalen wordt alleszins de boodschap.
Wat wijzigt er voor de rest?
Vanaf 1 mei 2025 gaat het nieuwe systeem van de Provisierekening Btw ‘live’. Dan gaan we met eigen ogen kunnen zien hoe dit in de praktijk werkt. De invoering ervan gaat gepaard met een paar opmerkelijke wijzigingen:
- Zo zal de teruggave via de btw-aangifte enkel nog betrekking hebben op het tegoed van die aangifte (rooster 72). Overgedragen bedragen kunnen later worden gecompenseerd met te betalen posities, of worden teruggevraagd via de Provisierekening;
- Hou rekening met verstrengde voorwaarden voor de teruggaaf: de betrokken onderneming moet in de zes voorafgaande maanden haar aangiftes telkens tijdig hebben ingediend;
- Daarnaast zullen alle maandindieners maandelijks om teruggaaf kunnen vragen (van het saldo van de betreffende aangifte);
- Er zal – zoals hierboven aangehaald – nauwer worden toegezien op de tijdige indiening van de aangiftes en de betaling van de btw. Dit gaat gepaard met een nieuw boetesysteem (deze wijziging is in principe van toepassing sinds 1 januari 2025, maar men heeft aangekondigd enige soepelheid aan de dag te zullen leggen);
- Er komen vaste termijnen waarbinnen er moet worden geantwoord op een vraag om inlichtingen (1 maand of 10 dagen).
Wordt ongetwijfeld vervolgd…
Noot van de redactie:
ITAA onderhandelt verder met FOD Financiën over deze thematiek. Het resultaat van die gesprekken wordt verwacht tegen half januari. Hier is de link naar het originele bericht.