Larcier-Intersentia kreeg de volgende vraag van één van zijn klanten. Indien een bedrijfsleider een woning die eigendom is van de vennootschap gratis bewoont, moet er een voordeel alle aard aangerekend worden aan die bedrijfsleider voor deze gratis bewoning.
Is dit ook het geval indien het enkel om een aandeelhouder gaat? Waarbij deze aandeelhouder geen bedrijfsleider is? Wat als deze aandeelhouder wel huur betaalt maar deze te laag is marktconform?
Gratis ter beschikkingstelling van woning berekening
Algemene informatie over forfaitaire bedragen voor terbeschikkingstelling van woningen. In België wordt het forfaitaire bedrag voor de kosteloze terbeschikkingstelling van een woning vastgesteld op basis van het kadastrale inkomen van het onroerend goed. Artikel 36, §1 WIB 1992 bepaalt dat anders dan in geld verkregen voordelen van alle aard gelden voor “de werkelijke waarde bij de verkrijger”. De meest courante voordelen worden evenwel forfaitair vastgelegd in artikel 18 van het koninklijk besluit tot uitvoering van het Wetboek van de inkomstenbelastingen 1992 (KB/WIB 92). Zo bepaalt 18, §3, punt 2, dat het voordeel van alle aard voor gebouwde onroerende goederen of gedeelten daarvan forfaitair wordt vastgesteld op 100/60 van het kadastrale inkomen, vermenigvuldigd met 2. Wanneer het een gemeubileerde woning betreft, wordt voordeel met 2/3 verhoogd (dus vermenigvuldigd met 5/3).
Als de wetgever een bepaald voordeel van alle aard forfaitair waardeert, dan moet de Administratie zich houden aan dit forfait en dit ongeacht de werkelijke waarde van het voordeel. Dit principe wordt, onder meer, geïllustreerd door een arrest van het hof van beroep van Gent van 4 december 2002.
De Administratie meent dat het forfait bindend is voor een belastingplichtige. Het forfait kan niet worden verlaagd omdat het werkelijke voordeel lager zou zijn. Volgens de Administratie gaat het daarom om een 'onweerlegbaar vermoeden'. De minister is van oordeel dat het voordeel hoe dan ook forfaitair moet worden geraamd en dat daarvan vervolgens de eigen bijdrage mag worden afgetrokken (parlementaire vraag voorgelegd aan de minister van Financiën (Pv nr. 319 van mevrouw Veerle Wouters d.d. 06.04.2012 en opnieuw Pv nr. 445 van de heer Luk Van Biesen d.d. 03.07.2015).
Fiscale fiches
Niet vergeten: het belastbare bedrag van het voordeel van alle aard moet door de werkgever of onderneming worden vermeld op de individuele fiscale fiche 281.10 (werknemer) of 281.20 (bedrijfsleider). Op die manier wordt het opgenomen in de belastbare bezoldigingen van de verkrijger.
Opmerkingen
Het gaat om de forfaitaire raming van een voordeel van alle aard voor een werknemer of een bedrijfsleider.
Een voordeel toegekend aan een aandeelhouder daarentegen zal in de praktijk aanleiding geven tot een abnormaal of goedgunstig voordeel (en dus geen voordeel van alle aard) dat bij de winst van de vennootschap moet worden gevoegd, tenzij het voordeel in aanmerking komt voor het bepalen van de belastbare inkomsten van de verkrijger. Er is discussie over het feit of dit voordeel eveneens kan worden begroot op basis van voormelde forfaits, maar doorgaans wordt dit wel aanvaard (zie o.a. Hof van beroep te Brussel – Arrest van 21 maart 2013 – Rol nr 2009/FR/81).
De forfaitaire raming is ook niet van toepassing bij terbeschikkingstelling vruchtgebruik aan de naakte eigenaar. In dat geval zou het voordeel voor de bedrijfsleider/naakte eigenaar niet moeten worden vastgesteld op basis van artikel 18 KB/WIB 92, maar wel op basis van de werkelijke waarde in hoofde van de genieter (artikel 36 WIB 92), waarbij deze veelal wordt gelijkgesteld met de kosten in hoofde van de verstrekker van het voordeel.
Deze antwoorden vindt u terug op Taxwin.
Taxwin is de fiscale database van Larcier-Intersentia, met wetgeving, rechtspraak, en doctrine. Dankzij de kwalitatieve content van Taxwin, en de recent gelanceerde AI- functionaliteiten, wordt fiscaal opzoekwerk eenvoudiger dan ooit.