12/08/2025

Antwoord bieden op de komst van private equity – de overnamestrategie van Titeca

In 2024 nam Titeca pro accountants & experts sectorgenoot Bofisc over. “Binnen de grotere groep krijgen onze medewerkers meer mogelijkheden om hun talenten uit te bouwen.”

Dit artikel verscheen origineel in ons magazine van november 2024 en is nog steeds brandend actueel.

Met de overname is een groep van bijna 500 medewerkers ontstaan, 400 van Titeca en 100 van Bofisc. Titeca had al 12 kantoren in West- en Oost-Vlaanderen, en daar komen er nu 7 van Bofisc bij, allemaal in West-Vlaanderen. Op termijn zullen bepaalde kantoren samengaan, in een van de bestaande vestigingen of in een nieuwe, waardoor de groep straks 14 locaties telt.

Human capital

Brecht Vanderper van Bofisc kent Titeca al lang. Emmanuel Titeca is een streekgenoot die hij zowel professioneel als privé geregeld tegen het lijf loopt. “Maar pas in april van dit jaar werden de overnamegesprekken concreet”, zegt Brecht. “Toen bleek dat we qua DNA heel dicht bij elkaar zaten. De onderhandelingen zijn dan heel snel gegaan: op 1 juli hebben we getekend.”

De deal was niet financieel gedreven maar businessgedreven, zegt Brecht. “De proactieve dienstverlening naar onze klanten en onze medewerkers, die willen we voor de lange termijn uitbouwen. Wie mij kent weet dat human capital mijn stokpaardje is en binnen Titeca kunnen we onze medewerkers nieuwe perspectieven bieden, meer mogelijkheden om hun talenten verder uit te bouwen.”

“Dat was een van de doorslaggevende redenen om de stap te zetten. Eén voorbeeld: Titeca heeft een AI-werkgroep, de vroegere Bofisc-mensen met interesse in AI maken daar nu ook deel van uit. Binnen ons kleiner geheel was dat wellicht niet mogelijk.”

Olievlekstrategie

Hoe deze overname binnen de groeistrategie van Titeca past?

“Titeca wil de sparringpartner zijn, zowel van klanten als medewerkers”, zegt managing partner Bram Cornelis. “Een onderdeel daarvan is meegroeien met hen. Daarvoor heb je schaalgrootte nodig, en dus zijn we overnames beginnen te doen. Niet om de allergrootste te worden, wel om duurzaam te groeien met kantoren die dezelfde waarden hebben.”

Geografisch hanteert Titeca de olievlekstrategie, zegt Bram. “We mikken op West- en Oost-Vlaanderen en kijken tot aan de ’tunnels’: die onder de Basiliek van Koekelberg en de Kennedytunnel in Antwerpen.”

Rond 2020 kwam de consolidatiegolf echt op gang en schakelde ook Titeca een versnelling hoger. Bram: “Intussen hebben we 7 overnames gedaan, met Bofisc als laatste en grootste. Daarvoor ging het vaak om kantoren van 10 tot 20 medewerkers. Waar we naartoe willen? Daar hebben we geen getal op geplakt. Wel willen we een antwoord bieden op de komst van private equity in de accountancy.”

“We blijven vrije beroepers, we willen een business bouwen en uiteraard onze boterham verdienen. Maar onze voornaamste doelstelling is op basis van ons DNA en ons beroep verder groeien. Met gelijkgezinden die binnen onze geografische strategie passen.”

Stappen overslaan door overname

Bofisc heeft met zeven partijen gesproken, vertelt Brecht. “Ik denk dat we voor veel groepen een aantrekkelijke partij waren. Na de gesprekken bleven nog 2 kandidaten over. Uiteindelijk hebben we voor Titeca gekozen omdat onze cultuur en visie het dichtst bij die van hen staan.”

Bofisc had toen zelf een forse groei achter de rug: van de bescheiden start in 2006 naar een groep van meer dan 100 medewerkers. Brecht: “Onze focus lag steeds op onze klanten en medewerkers, en we stonden maar zelden stil bij onze eigen organisatie. We hadden tevreden klanten, kenden amper medewerkersverloop, maar waren onszelf een beetje vergeten.”

“Dan kun je elke stap zelf doen of samenwerking zoeken om een aantal stappen over te slaan. Dat eerste was ons wellicht ook gelukt, maar het zou veel langer hebben geduurd.”

Titeca had de voorbije jaren dan weer fors geïnvesteerd om de huidige uitdagingen het hoofd te bieden: personeel vinden en de digitalisatie goed aanpakken. “Ons HR-team telt zes mensen. We kiezen er bewust voor om niet met selectiekantoren te werken”, legt Bram uit. “En we hebben 12 IT’ers in dienst. Marketing, facturatie, opleidingen: we hebben voor alles experts in huis. Zo is onze kennismanager alleen met kennisdeling en opleiding bezig.”

Integratiemanager

Wat overname door Titeca betekent? Bram: “We gaan rebranden – de naam van je kantoor wordt Titeca. En we voeren de software in die wij gebruiken. Volledige integratie, dus. Nu: dat is niet per se eenrichtingsverkeer. We harmoniseren de werkingen en betrekken daarbij ook de medewerkers. Sinds begin dit jaar hebben we een integratiemanager, ondersteund door een team. Want een kantoor integreer je niet even tussen je dossiers door.”

Een les die ze bij Titeca hebben geleerd uit eerdere overnames: communicatie is essentieel. Bram: “Je moet heldere verwachtingen schetsen: wat en wanneer. Geen grotere valkuil dan niet-ingeloste verwachtingen. We hebben echt moeten leren hoe belangrijk dat is voor een vlotte integratie.”

Eind juni was de deal rond, begin juli werd die gecommuniceerd. Brecht: “We hebben dat zo snel gedaan om te voorkomen dat medewerkers de dupe zouden worden van een eventueel lek.”

Bram: “Door zo snel mogelijk zelf de juiste informatie te verspreiden vermijd je dat andere verhalen rond de overname een eigen leven gaan leiden.”

De Integratiegazet

En ook nu nog, tijdens de integratiefase, krijgen de medewerkers geregeld een update. “Dat doen we via onze Integratiegazet”, zegt Brecht. “Zowel bij Titeca als vroeger bij Bofisc heerst een open cultuur. Als er eens iets fout loopt – onvermijdelijk tijdens een integratie – zijn we daar transparant over en pakken we het aan.” 

Voor de Bofisc-medewerkers was het overnamenieuws best een schok, geeft Brecht toe. “Je moet dan heel goed het waarom uitleggen. Daarna begrepen de meesten de beslissing wel. Of we mensen hebben verloren? In alle eerlijkheid: ja. Beperkt, gelukkig. Dat er na een overname een aantal mensen vertrekken, is logisch. Je krijgt er ook bij. Er zijn medewerkers teruggekeerd die weggegaan waren omdat we niet groot genoeg waren voor hun interesses.”

En de klanten? Die hadden drie vragen, zegt Brecht. “Of hun dossierbeheerder dezelfde blijft, of ik aan boord blijf, en of hun factuur niet te veel zal stijgen. Op de eerste twee is het antwoord ja. En op de derde: in de markt zijn de prijzen nu eenmaal aan het stijgen. Ook voor de overname.”

“Accountants moeten altijd maar meer doen: UBO-register, antiwitwas, de briefjes die we moeten maken om huur aftrekbaar te kunnen maken … Klanten ondervinden daar weinig toegevoegde waarde van, maar moeten er wel voor betalen.”

“Nu, het verschil tussen Bofisc en Titeca was niet zo groot omdat we allebei marktconforme tarieven hanteerden. De meeste klanten reageerden dan ook positief op de overname, zeker toen ze hoorden dat ze verder begeleid worden door een vertrouwd gezicht. Want ondanks onze schaalgrootte blijven we inzetten op lokale verankering, en doordat we bewust met kleine teams werken, behouden we het persoonlijke karakter.”

Geen gedeeltelijke participatie

Zelf interesse om eens met Titeca te praten? “Kantoren moeten al een zekere mate van digitalisatie hebben doorgevoerd”, zegt Bram. “Andere voorwaarde is dat opvolging verzekerd is, zeker in een nieuwe regio. Zodat de kantoorhouder of een medewerker met ambitie het kantoor verder kan leiden. Nu: als een kantoor in dezelfde stad of streek ligt als een van onze bestaande kantoren, kunnen we dat uiteraard opnemen binnen onze structuur.”

Titeca neemt altijd voor 100% over. “In functie van een duurzame toekomst willen we tegenstrijdige belangen vermijden”, zegt Bram. “Dus streven we naar een geheel waarin iedereen aan dezelfde kar trekt en samen een business opbouwt. Met gedeeltelijke participaties krijg je vroeg of laat discussie over klanten en dossiers. Of een dossier bij ons nu gedaan wordt in Gent, in Brugge of in Roeselare: dat maakt financieel niet uit en er speelt geen interne concurrentie.”

In groep uitdagingen aangaan

Kleine kantoren: zijn die er straks nog? “Ik denk dat er nog steeds een deel cliënteel bestaat dat niet alles nodig heeft”, zegt Bram. “Daardoor zullen die kleinere kantoren hun werk blijven hebben, al dan niet in samenwerking met externe specialisten. Of dat op lange termijn haalbaar is? Dat weet ik niet.”

“We blijven vrije beroepers, en zijn het liefst bezig met onze klanten en medewerkers. Accountants gaan nadenken over een overname als ze tegen zaken aanlopen die ze niet zelf kunnen oplossen. Specifieke expertise, HR, IT … Een groep kan wel antwoorden op die uitdagingen. Dat is de reden voor de consolidatiegolf vandaag.”

Wat nooit zal veranderen: het belang van menselijke interactie. “Persoonlijk contact wordt in een digitale wereld nog belangrijker”, zegt Brecht. “De vraag die we het vaakst krijgen is: wat zou jij doen in mijn plaats? Het antwoord daarop wil de ondernemer van een mens horen, niet van een computer.”

Mis niets

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Mis niets! Schrijf je nu in voor de wekelijkse update over accountancy.

Volg ons op LinkedIn

— MAGAZINE

Gratis vakmagazine, voor de Belgische accountant

Lees ook...

Private equity klopt aan bij de accountant: bedreiging of katalysator voor vernieuwing?

De Europese accountancysector is in beweging. Waar accountantskantoren traditioneel werden geleid en gefinancierd door v...

Waarom de consolidatiegolf verzekeringsmakelaars én accountants dichter bij elkaar brengt

De recent aangekondigde samenwerking tussen Callant Verzekeringen & Financieel Advies en investeringsholding Creafun...

Benieuwd naar de meest gelezen artikels van 2025 op AccountancyVandaag?

Welke onderwerpen trokken in 2025 het meest de aandacht van onze lezers? Het voorbije jaar zagen we een duidelijke focus...

Belgische overnamemarkt stijgt op 4 jaar tijd met 16,8%: zowel jonge én volwassen bedrijven populair 

De Belgische overnamemarkt groeit stabiel door: tussen 2020 en 2024 steeg het aantal overgenomen bedrijven met 16,8%, va...

WeFact sluit zich aan bij Visma

Visma breidt zijn positie in de Nederlandse kmo-markt verder uit met de overname van WeFact, een facturatieplatform dat ...

Certafin uit Genk sluit zich aan bij het Part of Vandelanotte-netwerk

Certafin, accountancy- en advieskantoor uit Genk, sluit zich aan bij het Part of Vandelanotte-netwerk. Met deze stap ver...

Wolters Kluwer neemt leverancier van juridische AI-software Libra over

Wolters Kluwer Legal & Regulatory heeft vandaag een overeenkomst ondertekend voor de overname van Libra Technology G...

Karomia en Carbon+Alt+Delete slaan de handen in elkaar om Europese ESG-consultants te versterken

Karomia, het AI-gedreven ESG-rapportageplatform, en Carbon+Alt+Delete, een toonaangevend bedrijf in carbon accounting, b...

Visma versterkt aanbod met investering in TwinnTax

Visma kondigt de overname van TwinnTax aan om zijn aanbod voor boekhoudkantoren in België verder te versterken. TwinnTax...

Hoe PIA Group de Nederlandse accountancymarkt vormgeeft

Van onze Nederlandse collega’s van Accountant.nl: Het is deze maand drie jaar geleden dat de Belgische accountant ...

PKF BOFIDI en Newtone vormen internationaal strategisch partnership

Belgische en Nederlandse advies- en accountantskantoren bundelen krachten tot grensoverschrijdende organisatie. Het Belg...

PIA Group versterkt positie in Franstalig België met Pyxis & Co uit Watermaal-Bosvoorde

PIA Group versterkt zijn aanwezigheid in Franstalig België verder met de toetreding van Pyxis & Co uit Watermaal-Bos...

Waar ben je naar op zoek?

Vind snel en eenvoudig het laatste nieuws, informatieve blogs, interessante pagina’s en boeiende evenementen.